استفاده از KPI برای اندازه گیری اهداف مدیریت فرایند کسب و کار (BPM)

چگونگی استفاده از KPI در مدیریت فرآیند کسب و کار BPM

چگونه از KPI برای اندازه گیری اهداف مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) خود استفاده کنید

برای مدیران و رهبران تیم که مسئول دستیابی به موفقیت شرکت هستند (و پاسخگوی مدیریت ارشد و سهامداران برای نتایج هستند)، تعیین اهداف تجاری در مدیریت فرایند کسب و کار BPM برای تجزیه استراتژی سازمانی به مراحل قابل دستیابی ضروری است .

اما هدف گذاری فقط شروع است – KPI ها (شاخص های کلیدی عملکرد) در مدیریت فرایند کسب و کار BPM راه مهمی برای کمک به شما در تعیین و اندازه گیری میزان دستیابی به اهداف هستند. آنها همچنین به شما اجازه می دهند نقاط ضعف یا مسائلی را که می تواند در شکست شما برای رسیدن به موفقیت نقش داشته باشد، شناسایی کنید. این مقاله نگاهی دقیق‌تر به نحوه استفاده مؤثر از KPI برای اندازه‌گیری اهداف مدیریت فرآیند کسب‌وکار BPM و همچنین مزایایی که سازمان شما می‌تواند کسب کند، دارد.

 

استراتژی، اهداف و KPIهای سازمان من چگونه به هم مرتبط هستند ؟

گاهی اوقات تشخیص اینکه استراتژی کسب و کار شما کجا به پایان می رسد و اهداف مدیریت فرآیند سازمان از کجا شروع می شود ممکن است سخت باشد. در حقیقت، این حوزه‌ها بسیار به هم مرتبط هستند و بسیار مهم است که با هم کار کنند تا به بهترین نتایج برای شرکت شما دست یابند .

استراتژی سازمانی برنامه و چشم انداز بلند مدت کسب و کار شما را مشخص می کند. این استراتژی به طور کلی به اهداف قابل اندازه گیری تقسیم می شود که توسط مدیریت به کارکنان پایین دست بصورت آبشاری ابلاغ می شود. سپس از این اهداف سطح بالا به عنوان نقطه شروعی برای کارمندان استفاده می شود تا اهداف خود را تعیین کنند و اطمینان حاصل شود که کار روزانه آنها بر روی فعالیت هایی با ارزش افزوده متمرکز است که به طور مثبت در دستیابی به اهداف کلی کسب و کار کمک می کند .

اما نکته کلیدی در مدیریت فرایند کسب و کار BPM “قابل اندازه گیری بودن” است. برای اینکه اهداف معنادار باشند، کارکنان را درگیر کنند تا برای رسیدن به آنها تلاش کنند و در نهایت موفق شوند، آنها نمی توانند خیلی مبهم یا نامشخص باشند. باید راه روشنی برای تعیین میزان دستیابی به آنها وجود داشته باشد – و اینجاست که KPIها نقش مهمی را ایفا می کنند. KPIها عملکرد، حوزه های خاص کسب و کار را تجزیه و تحلیل و اندازه گیری می کنند و به تیم های مدیریتی اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه عملکرد کسب و کار ارائه می دهند .

انواع KPIهای مدیریت فرآیند کسب و کار و آنچه که می توانند اندازه گیری کنند

KPI ها را می توان به KPI های بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد. KPIهای بلندمدت مربوط به اقداماتی است که برای دستیابی به اهداف شرکت شما باید انجام شود – برای مثال افزایش فروش یا بهبود حفظ مشتری یا نرخ تبدیل. از منظر مدیریت فرآیند کسب‌وکار، باید KPIهای خاصی در نظر گرفته شود، مانند میانگین زمان صرف شده برای تکمیل یک فرآیند معین، تعداد مراحل موجود در هر فرایند، و میانگین مدت زمانی که هر بخش از فرآیند طول می‌کشد .

KPIهای کوتاه مدت معمولاً تمرکز ویژه تری بر اینجا و اکنون و گذشته نزدیک دارند. اهداف مدیریت فرآیند کسب‌وکار را می‌توان با استفاده از KPIهای کوتاه‌مدت اندازه‌گیری کرد، مانند اینکه چقدر مراحل خاص در یک فرآیند طی می‌شود و چه موانعی ممکن است برای کاهش سرعت آن رخ دهد. هدف اصلی در اینجا افزایش و بهبود بهره وری و کارایی کلی در یک فرآیند یا فعالیت تجاری تعیین شده است .

شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) می توانند و باید برای ردیابی دستاوردهای ملموس در خصوص انواع فعالیت های تجاری استفاده شوند. فرض کنید می‌خواهید میانگین میزان خرید مشتریان خود را بهبود ببخشید (این هدف سطح بالای شما خواهد بود و باید قابل اندازه‌گیری‌تر از این باشد). دستیابی به اهداف معمولا پیچیده هستند و نیاز به مدیریت در جوزه های مختلف، دپارتمان ها، مقیاس های زمانی و مدیریت منابع دارند از این رو  KPIها می توانند با شکستن مراحلی که برای موفقیت در رسیدن به هدف مورد نظر باید طی کنید، به شما در دستیابی به این هدف کمک کنند. به عنوان مثال، ممکن است به KPI های مختلفی  در حوزه های کمک به بهبود تعامل با مشتری، افزایش ترافیک عمومی وب‌سایت یا بررسی ساختار قیمت‌گذاری خود نیاز داشته باشید تا به شما در رسیدن به هدف کلی خود در افزایش میانگین میزان خرید مشتریان کمک کند .

مزایای کلیدی کار با KPI در BPM

استفاده از KPIها می‌تواند با ارائه راه‌هایی برای سنجش پیشرفت در برابر اهداف سازمانی و شخصی کارکنان، به ما کمک کند. اما آنها مزیت مهم دیگری نیز دارند. KPI ها روشی عالی برای ارائه معیارهای معنادار در حوزه هایی هستند که می توانند در فرآیندهای کسب و کار شما بهبود یابند. آن‌ها می‌توانند داده‌های عینی مورد نیاز برای ایجاد تغییرات برای بهتر شدن را در اختیار شما بگذارند، خواه این موضوع رسیدگی به یک مشکل عملکرد با یکی از اعضای تیم باشد یا اصلاح ترتیب مراحلی که در یک فرآیند انجام می‌شود .

در نهایت، در حالی که KPI ها راهی مفید برای به دست آوردن بینش در مورد عملکرد فرآیندهای کسب و کار شما هستند، هنگام استفاده از آنها مراقب باشید که حداکثر ارزش را اضافه کنند. به عنوان مثال، به یاد داشته باشید که اگرچه KPIهایی که بر داده‌های کمی تمرکز می‌کنند مهم هستند، نباید از حوزه‌های اطلاعات ذهنی‌تر و کیفی‌تر مانند بازخورد مشتری غافل شوید. تمرکز بیش از حد بر روی اعداد، بدون شناخت داستان پشت آنها، می تواند منجر به تمرکز نامتعادل و ناتوانی در درک مسائل و نظرات مشتریان شود .

پیاده سازی رویکرد BPM را در سازمان خود با BPMS ستیران تجربه کنید

BPMS ستیران با امکان تعریف کلیه معیارهای مورد نیاز شما بصورت KPI های سفارشی امکان نظارت کامل بر نحوه اجرای فرآیندها را به سازمان می دهد. ستیران تضمین می کند که در تمامی مراحل مشاوره پیش از خرید، خرید، استقرار اولیه و بهینه سازی عملکرد سامانه BPMS شما را همراهی می نماید.

لذت راه اندازی سریع و استفاده صحیح از یک نرم افزار BPMS را با ستیران تجربه کنید.

نرم افزار BPMS ستیران ...